Stangvikfestivalen - Matvrak på suppesafari

Fem personer står samlet i et kjøkken med store gryter, glass og serveringsutstyr på en kjøkkenøy.
Noen av de frivillige i Bondehuset lørdag. Noen serverer, noen er kjøkkenhjelp, mens andre er gjester. Alle er like viktige

Knallgod smaksbombe

Flere generasjoner møttes ved Bondehuset da den tradisjonelle fiskesuppa, laget med fersk fisk fra, trakk rundt 200 gjester.

Publisert Sist oppdatert

"Dere må komme tidlig for å få plass," var oppfordringen den tradisjonelle fiskesuppe -serveringen ved Bondehuset i Stangvik sist lørdag Denne oppfordringen tok gjestene på alvor, og køen foran de to serveringsstedene med suppe var lang allerede ti minutter før åpningstid, forteller Rakel Polden. Da Trollheimsporten var innom en time senere hadde fleste allerede dratt.

Været var fint og sjøen var blikkstille. Det er ikke hverdagskost denne sommeren, men denne dagen kom flere generasjoner både fra hus og hytter for å treffes. Årets suppeservering foregikk i to etasjer,  og her møtte man en hyggelig dugnadsgjeng. Nede stod blant annet ekteparet Inga og Bergsvein Brøske. De hadde hatt det travelt med å servere gjestene.

 Bergsvein fortalte at stangvikingene har servert den samme suppen siden 1999. Hemmeligheten er at det er mye av alt som er godt oppi. Mye fløte og mye fisk.

Etter å ha smakt på suppen kan vi bekrefte at det ikke er noen grunn til å endre på innholdet. Suppen skal etter være av gammel oppskrift, og fisken skal være fisket i Stangvikfjorden. En ting er sikkert, fisken i suppen var fersk, grønnsakene var perfekt kokt og selve suppen var veldig smaksrik.

Flere personer sitter ved bord i et lyst lokale med store vinduer og trevegger.
Praten går lett rundt bordene i Bondehuset. Dette er et fint sted å møtes.

Komiteen ga et estimat på salg av ca 200 porsjoner med fiskesuppe denne dagen. 

Stangvikfestivalen er et stort arrangement som krever mange frivillige. Det gjør også suppeserveringen hvert år. Noen blir satt til å servere, andre til å rydde eller lage suppen. Årets kokker hadde dratt fra stedet tidligere, så fikk vi ikke snakket med dem, men den fine og hyggelige kjøkkengjengen stilte opp.

Utsikt over en steinlagt strand mot en liten havn, hvit kirke og grønne fjell under grå himmel.
Den lille bygda som får til store ting. Stangvik kirke til høyre og Bondehuset helt til venstre


Powered by Labrador CMS