Det var en gang, for lenge siden

En mann til venstre og en dame til høyre på hver sin side av et bord med opptaksutstyr
Bernt Bøe er gjest hos Trollheimspodden

250 år siden Mannbjørn-drapene i Bøfjorden

Bernt Bøe forteller den grusomme og unike historien om Mannbjørnen som for 250 år siden streifet i og rundt Bøfjorden.

Publisert Sist oppdatert

Bernt husker at bestefaren hans fortalte om Mannbjørn-drapene. Fem mennesker ble tatt og drept av en og samme bjørn. Historien er den eneste i sitt slag, det finnes ikke maken noen sted.

Det hele startet i Trodalen, og bjørnen streifet rundt i Bøfjorden og i Hennadalen. Det er kjent hvor noen av disse hendelsen skjedde, og du kan selv besøke stedene om du ønsker det.

Et berg som går ut i sjøen. Gråe skyer i bakgrunnen
Bildet er tatt fra Mannbjønnberget i Bøfjorden. Man kan bare tenke seg hvordan det er å ha en bjørn bak seg på kanten her.

Bernt har vært lærer ved Bøfjorden skule og er en engasjert lokalhistoriker. Han har fortalt denne historien videre til utallige skolebarn. Nå har han vært pensjonist i noen år, men forteller fremdeles historien hver vår for niendeklassingene ved SUBUS, når de er på besøk på sjøbruksmuseet i Bøfjorden.

Powered by Labrador CMS