Tre personer sitter i et loungeområde med sofaer, bord og røde stoler i et lyst innemiljø.
Ida Kaspara Hyttebakk, Morten Møller og Anni Karlstrøm ønsker velkommen til Vrimmel kulturfestival i september.

Snart klart for Vrimmel kulturfestival!

22.- 27. september skal det myldre av kulturarrangement i Rindal.

Publisert Sist oppdatert

«Vrimmel» er en festival som arrangeres mellom kommunene, fylkeskommunen og lokale krefter, hvor målet er lage ei uke hvor det vrimler av aktivitet for små og store, skriver Rindal kommune i en pressemelding fredag.

«Vrimmel» ble arrangert første gang i Ytre Namdal i 2011, og har siden den gang vært gjennomført i flere kommuner rundt om i Trøndelag.  I år er det Rindal og Rennebu fra søndre del av fylket som har fått tilbudet om deltagelse fra fylkeskommunen.

Fylkeskommunen bidrar med sine fylkesmusikere til ulike konserter og arrangement, og så er det opptil hver enkelt kommune å benytte seg av disse og i tillegg fylle på med ulike andre arrangement i samarbeid med lokale utøvere og arrangører.  

Fra fylkesmusikerne får vi besøk av brassbandet Quintus, som har eksistert siden 1994 og er sammensatt av musikere fra Norge, Sverige og Danmark. I Rindal vil de delta på en musikalsk Quizkveld og kirkekonserten «En kveld i New Orleans», mulig samarbeid med lokale utøvere.  Musikkgruppa Pocus kommer også, og de vil gjennomføre både institusjonskonsert, arbeidsplasskonsert og kafekonsert i løpet av «Vrimmel-uka», og de framfører programmet «Cabaret: fra Hjortens dager».  

Brassbandet Quintus kommer Vrimmel kunstfestival i Rindal
Musikkgruppa Pocus

Vi i Rindal bestemte oss for at i denne uka skulle det i tillegg til offentlige konserter også legges vekt på tilbud til skolen, så derfor vil det bli gjennomført en rekke tiltak som en del av skolehverdagen. De vil få tilbud om folkedanskurs, Dataspill-workshop og litteraturfestivaldag med besøk av forfatterne Martin Aas, Marianne Engedal, Hilde og Matias Hagerup og Hans Olav Lahlum. Lahlum vil også holde et åpent foredrag på kveldstid, trolig med utgangspunkt i boka si «Den store boken om andre verdenskrig» tilpasset ett voksent publikum.   

Hans Olav Lahlum vil holde et åpent foredrag på kveldstid, trolig med utgangspunkt i boka si «Den store boken om andre verdenskrig
En person holder en illustrert bok foran hyller fulle av bøker.
Ida Kaspara Hyttebok med Hans Olav Lahlums bok om andre verdenskrig

Lørdag den 26. september planlegges det ett større Frivillighetstorg i Rindalshuset hvor lokale lag/foreninger blir invitert til å delta med stand, informasjon og aktiviteter rettet mot lokalbefolkninga. I tillegg blir det trolig noe underholdning og kulturprogram i løpet av denne «torgdagen». Det blir sendt ut egen invitasjon til lokalt foreningsliv i løpet av kort tid. 

- I Rindal er vi ferskinger i vrimmelsammenheng, men vi mener at vi sammen med fylkeskommunen og lokale samarbeidspartnere har fått på plass et fint program som vi håper innbyggerne vil sette pris på, ifølge den lokale festivalgruppa som består av Anni Karlstrøm, Morten Møller og Ida Hyttebakk fra kulturenheten.

I tillegg er Ronny Kjøsen som musiker og representant fra kirkekontoret med i arbeidsgruppa.  

Detaljer og mer informasjon om arrangementene vil legges ut i løpet av noen få uker.

Powered by Labrador CMS