En mann som står og snakker til flere personer rundt et bord.
Kommunedirektør Mons Otnes orienterte om byggeplanene ved Rindal helsetun.

Byggeplanene er ikke hogd i stein

Publisert Sist oppdatert

Rindal kommunes planer for ombygging av Rindal helsetun har skapt engasjement den siste tida. Den siste versjonen av plantegningene viser nemlig at Eldresenteret kan bygges om til lokale for fysioterapi. Disse tegningene lå til grunn for kommunestyrets vedtak i juni i år, om å sende prosjektet med ombygging av Rindal helsetun ut på offentlig anbud som en totalentreprise.

Stort engasjement

Flere personer fra de ulike brukergruppene av Eldresenteret har engasjert seg for å beholde lokalene slik de er. De påpeker at Eldresenteret har fungert meget godt for alle brukergruppene i alle år, helt siden det ble bygget på 80-tallet. Så langt er det, etter manges mening, ikke lagt fram noen god løsning for hvor disse brukergruppene kan arrangere sine aktiviteter hvis Eldresenteret forsvinner.

Tirsdag ettermiddag var saken om ombygging av helsetunet igjen oppe som en orienteringssak i kommunens råd for eldre og personer med nedsatt funksjonsevne. Denne gangen hadde flere personer fra de ulike brukergruppene på Eldresenteret møtt opp for å få med seg orienteringen. 

En mann som står og snakker til flere personer rundt et bord.
Flere representanter fra de ulike brukergruppene ved Eldresenteret møtte opp på møtet for å få med seg orienteringen.

På møtet fikk rådets medlemmer, og tilhørerne, framlagt tegningene, som blant annet viser ombygging av Eldresenteret til lokaler for fysioterapibehandling. Ved ombyggingen settes det av mer plass til blant annet legesenteret i grunnetasjen på bygget, noe som innebærer at fysioterapeutenes lokaler må flyttes ut av den etasjen. 

God plassering for fysioterapi

På tidligere versjoner av tegningene er de nye fysioterapilokalene tegnet inn i tredje etasje på Austigard. Kommunedirektør Mons Otnes forklarte på møtet i "rådet" at dette var en dyr løsning, og heller ikke en god løsning. Fysioterapi vil bli en stadig viktigere tjeneste i forbyggende behandling, og bør være plassert mer sentralt i bygningsmassen enn dette. Eldresenteret ligger godt plassert i bygningsmassen, og denne plasseringen slik sett egne seg bra for fysioterapi.

Det er tegnet inn et såkalt "dagaktivitetstilbud" i inngangspartiet til helsetunet. Dette lokalet skal kunne brukes til noen av de aktivitetene som i dag arrangeres ved Eldresenteret. Mange av brukerne mener likevel at dette lokalet ikke er egnet til alle de aktuelle arrangementene, blant annet fordi det blir mindre plass, og fordi det blir gjennomgangstrafikk der.

Kommunedirektøren sa i sin orientering til rådet for eldre og personer med nedsatt funksjonsevne at det fortsatt jobbes videre med saken, og at byggeplanene ikke er hogd i stein.

Kommunen har kalt inn de ulike brukergruppene på Eldresenteret til dialogmøte fredag denne uka.

Powered by Labrador CMS