Trondhjems turistforening

Ny leder på Trollheimshytta: Hege Sæther Moen tar over stafettpinnen
Trondhjems Turistforening har gleden av å meddele at Hege Sæther Moen er ansatt som ny vertskap og leder på den ikoniske Trollheimshytta – en nøkkelhytte i hjertet av Trollheimen. Dette skriver turistforeningen i en pressemelding fredag.
Hege er utdannet naturforvalter fra Landbrukshøgskolen på Ås, og kommer fra stillingen som verneområdeforvalter i Trollheimen først hos Fylkesmannen i Møre og Romsdal og fra 2020 fra Statsforvalteren i Trøndelag. Med denne bakgrunnen bringer hun med seg solid fagkunnskap og inngående kjennskap til området – både som fagperson og friluftsentusiast.
Opprinnelig fra Kirkenes, har hun i mange år vært bosatt på Sande i Øvre Surnadal sammen med mann og barn. Familien bor i sjarmerende og staselige, ombygde butikklokaler – et hjem som vitner om både kjærlighet til historie og nært forhold til natur og nærmiljø.
– Dette er drømmejobben for meg, sier Hege.
– Vi har ei skogsbu bare en kilometer unna Trollheimshytta. Når jeg er der får jeg sjelero. Og i 2011 kom ideen og drømmen som nå har blitt til virkelighet.
Et knutepunkt i eventyrriket Trollheimen
Trollheimshytta ligger veiløst til på vakre Nordmøre bandt storfuru- og bjørkelandskap, omkranset av mektige fjellmassiver. Med Snota ruvende i bakgrunnen har hytta blitt et symbol på Trollheimens dramatiske og vakre natur. Som en av tre betjente hytter i den klassiske turtraseen Trekanten i Trollheimen, er hytta et naturlig knutepunkt for vandrere mellom Gjevilvasshytta, Jøldalshytta, Bårdsgarden og Kårvatn.

En visjon for fellesskap og lokal forankring
– Jeg vet at jobben som vertskap kommer til å bli travel og krevende, men jeg skal nyte de små øyeblikkene som måtte bli – med en kopp kaffe på trappa og utsikten mot Snota, forteller Hege.
Hun ser fram til å møte både fjellfolk og lokalbefolkning:
– Jeg trives med folk, og ser fram til å få dele av kunnskapen jeg har om området med de som kommer. Jeg håper mange fra både Surnadal og Rindal tar turen innom.
Hege ønsker også å knytte hytta enda tettere til nærområdet:
– Jeg kunne tenke meg flere ansatte fra lokalområdet, og strekker ut en hånd til alle som kan tenke seg å bli med på laget. – Et godt samarbeid med grunneierne og alle som har tilhørighet i Folldalen er viktig for meg. På den måten kan Trollheimshytta bli enda bedre lokalt forankret – til glede for alle.
Trollheimshytta har 80 sengeplasser i betjent sesong sommer og påske, samt 28 sengeplasser for selvbetjent overnatting resten av året. Beliggenheten gjør hytta til et populært mål for både kortere turer og lengre fjelleventyr.
En ny epoke i fjellheimen
– Vi er svært glade for å ønske Hege velkommen som ny hyttevert, sier Frode Støre Bergrem, daglig leder i Trondhjems Turistforening. – Hun har både faglig styrke og lokalt engasjement, og vi er trygge på at hun vil bidra til å utvikle Trollheimshytta videre som et viktig samlingspunkt i fjellheimen.