Ta vare på de mest sårbare i varmen
Det har nå vært «gode» temperaturer over flere dager og dette kan være utfordrende spesielt for eldre og de med kroniske sykdommer. Og enda venter 5-6 dager med høye temperaturer.
Klar oppfordring fra varaordfører Annett Ranes er å ta et ekstra besøk til sine eldre med noe godt å drikke, frukt og saltsnacks. Sjekk i samme vending at det finnes en vifte eller at de vet at varmepumpen også kan senke temperaturen.
Surnadal kommune deler folkehelseinstituttets oppfordring på sine hjemmesider torsdag:
Ta vare på dei mest sårbare i varmen
Med den varmen som er og har vore, er det viktig med tiltak for å unngå å bli overoppheita og dehydrert, og vi må ta vare på dei som er mest utsatt.
Høg temperatur over fleire dager kan vere ei belastning på helsa, spesielt for små barn, personer med alvorlige kroniske sjukdommar og dei eldste og svakaste.
Ta gjerne eit ekstra besøk til dine næraste som er ekstra sårbare i denne varmen.
Folkehelseinstituttet foreslår desse tiltaka ved heiteslag/overoppheiting:
- Opphald i kjølege rom, i skugge og i luftige omgivelsar
- Reduser fysisk aktivitet
- Drikk rikeleg og innta også noko salt ved mykje svetting (taper salt)
- Bruk lette, luftige klær
- Dusj eller bad i kjøleg vatn, eventuelt legg våte håndklede på huda
Les meir om helsefare ved heitbølger på Folkehelseinstituttet sin heimesider.
Mer om været:
-
Gult farevarsel om snøfokk på fjellovergangene
-
Gult farevarsel for is i Trøndelag og indre strøk av Møre og Romsdal
-
Mye tung snø i skogen - vær forberedt på mulige strømbrudd
Stort snøfall de siste dagene og og et påfølgende mildvær fører til at det er mye tung snø i skogen, noe som kan føre til strømutfall i både Rindal og Surnadal.
-
Gult farevarsel: Fare for is og hålkeføre i store deler av Midt-Norge
Fra fredag ettermiddag ventes mye is på grunn av overgang til mildvær og regn som fryser på kald bakke. Nedbøren vil starte som snø eller sludd de fleste steder, melder meteorologisk institutt.