Kommunestyret i Rindal:

Tre personer sitter ved et langt bord med PC-er i en møtesal.
Settevaraordfører Bettina Røen Helgetun, ordfører Mildrid Kattem Aune og kommunedirektør Mons Otnes.

Vedtok å bygge ungdomsboliger for salg

Torsdag var det kommunestyremøte i Rindal. Flere orienteringer sto på agendaen, og gruppearbeid med utgangspunkt i årets debatthefte fra KS. Kommunestyret vedtok også å bygge tre nye ungdomsboliger i Bjergen.

Publisert

Møtet startet med orienteringer. Aud Helgetun fra Rindal demensforening holdt en orientering om demens, og Rindal som demensvennlig samfunn. Hun snakket om hva demens er, og om hvordan folk flest kan bidra til å gjøre livet enklere for dem som har blitt rammet av demens, og for deres pårørende.

Thomas Solum Lystad, daglig leder for IPR Trøndelag sørvest, Lakseregionen,  orienterte om regionrådets arbeid, blant annet studiesenteret Trøndelag sørvest, som så langt er en stor suksess.

Status for ombygging av helsehus

Økonomisjef Henning Andersen orienterte om prosjektet med ombygging av helsehus. Tre leverandører er valgt ut til å levere pristilbud. 

Det legges opp til to byggetrinn, for å legge til rette for drift under byggeperioden. Det er sannsynlig at blant annet legekontoret kan bli flytta til ledige lokaler ved Øvre Rindal barnehage i byggeperioden.

Bygger ungdomsboliger for salg

Kommunestyret fikk lagt fram ei sak om bygging av tre ungdomsboliger på den gamle Bergmoen-tomta i Bjergen. Boligene er tenkt solgt til ungdom opp til og med 34 år.

Saka ble lagt fram av prosjektleder for Bygdevekst Håkon Fredriksen. Han forklarte blant annet at den skisserte salgsprisen på boligene dekker det meste av kostnadene som kommunen har hatt på prosjektet, men ikke alt, så dette er et litt subsidiert prosjekt. Blant annet regnes selve konseptutviklingen som en del av Bygdevekst-prosjektet, og dekkes av prosjektmidlene der. 

Det oppsto en liten diskusjon i kommunestyret da det kom et forslag om at boligene skal bygges med pipe og eventuelt vedovn som standard. I kommunedirektørens innstilling er pipe og vedovn lagt inn som en opsjon til fast pris, som kjøperen kan velge dersom vedkommende kjøper før boligen bygges. I avstemningen ble det flertall for kommunedirektørens innstilling. Det betyr at dersom en eller flere boliger ikke blir solgt før de bygges, så blir de bygd uten pipe og vedovn.

Oversiktskart over planområdet med tre boligbygg, boder, veier og grøntareal.
Skisse over de nye ungdomsboligene i Bjergen.

Opptak fra møtet kommer etter hvert på Kommune-TV.

Vi kommer med mer fra møtet på Trollheimsporten etter at opptaket er publisert.

Powered by Labrador CMS