Del 2 av 2

En mann med kort, stritt hår i tykk jakke står sammen med en dame med langt hår og åpen jakke med hettegenser under.
Flyktningkonsulent og koordinator for voksenopplæringa i Rindal kommune Olav Bergheim sammen med podkastvert Gunn Elin Røen i Rindal sentrum.

– Vi kan lære å være optimistiske

I forrige episode av Trollheimspodden hørte vi Olav Bergheim, som har jobbet med mennesker fra andre land i over 30 år. Her får vi høre mer om hans tanker og erfaringer. Hva vi kan lære av de som kommer hit? Og hvordan kan vi møte de på best mulig måte?

Publisert

Bergheim har opp gjennom karrieren jobbet med mennesker fra over 30 ulike land. Han jobber nå som flyktningkonsulent og koordinator for voksenopplæringa i Rindal kommune.

I Trollheimspodden i forrige uke fikk vi blant annet høre om hva mange kan ha opplevd på reisen hit, om interkulturell kommunikasjon og kognitivt univers, og vi fikk noen tips til bruk av tolk.

Hvordan er den økonomiske situasjonen for de som deltar på introduksjonsprogrammet? Hva mener surnadalingen med at vi nordmenn har spesielt streng sosial kontroll?

I dagens episode får vi høre Bergheim sine tanker om blant annet disse temaene, hvilken bakgrunn og utfordringer noen av flykningene har, hva vi kan lære, og hvordan vi kan møte dem på best mulig måte.

Les mer om Bergheim og finn første del av samtalen med han i denne linken.

Les også gjerne denne saken fra september.

Powered by Labrador CMS