Informasjonsmøte om Vinda næringspark
Sterke meninger om eventuell etablering av datasenter
Torsdag kveld var representanter fra Vinda næringspark AS på plass i Surnadal, for å informere om planene om datasenter på Holtamoan ved Røv. Møtet ble arrangert for å komme i dialog med lokalsamfunnet i en tidlig fase av prosjektet.
Oppmøtet på informasjonsmøtet i kulturhuset var ikke så stort som man kanskje kunne forvente, men flere av de frammøtte viste stort engasjement rundt saken. I salen satt blant annet noen representanter fra kommuneadministrasjonen, flere lokalpolitikere, representanter fra næringslivet og folk som bor i området rundt Holtamoen. Noen av de frammøtte ytret at de er positive til etablering av datasenter, mens andre lot til å være svært skeptiske, og kom med en rekke kritiske spørsmål.
I og med at man er helt i startfasen av prosjektet, så er ikke datasenteret planlagt i detalj enda. Det er kun skisser som foreligger.
Helt i startfasen av en lang prosess
Håvard Stensønes, som er einingsleiar for areal- og naturforvaltning i Surnadal kommune, tok ordet i løpet av møtet, og presiserte at dette er et svært tidlig stadium i en lang prosess mot en mulig etablering av datasenter. Det er faktisk så tidlig at prosessen ikke har begynt enda.
Stensønes påpekte også at kommunen omtrent samtidig mottok en forespørsel om etablering av et annet datasenter, i noe mindre skala. Dette datasenteret ønskes etablert i området ved Surna trafostasjon, som også er i nærheten av Røv.
De to datasentrene er omtalt i denne artikkelen i Tidens krav fra 4. mai og denne artikkelen i Tidens krav fra 6. mai i år (begge artiklene krever abonnement).
Stensønes forklarte at dette prosjektet i utgangspunktet er i strid med kommuneplanens arealdel, i og med at det aktuelle området er regulert til industri, men ikke til datasenter. Derfor må kommunestyret først avgjøre om det skal settes i gang et reguleringsplanarbeid.
Kommuneadministrasjonen skal gi råd til kommunestyret i denne saken, og det er enda ikke bestemt når saken er klar til å legges fram for kommunestyret. I beste fall kan saken være klart til juni-møtet om et par uker, men det er mer sannsynlig at saken må vente til etter sommeren.
Hvis kommunestyret sier ja til å sette i gang planarbeidet, da blir det satt i gang en planprosess med konsekvensutredning og mulighet for medvirkning fra flere parter.
Stensønes presiserte også at dersom kommunestyret sier ja til å sette i gang planarbeidet, så har de fortsatt ikke sagt ja til selve prosjektet. Det kommer eventuelt på et senere tidspunkt. Han la til at det også er mulig å stille spørsmål til kommunen hvis man har spørsmål om prosessen.
AI-datasenter er svært kraftkrevende
De tre som var til stede for å informerte på møtet er alle ansatt i Abelian AS, som er ett av eierselskapene i Vinda næringspark AS. Selskapet Abelian AS har som hovedformål å legge til rette for fremtidsrettet digital infrastruktur ved å utvikle tomter og prosjekter som møter de stadig økende kravene til kraft, areal, bærekraft og gjennomføringsevne.
Det var Anders Gregersen, daglig leder i Abelian AS og prosjektleder for Vinda næringspark, Lars Petter Einarsen, informasjonsansvarlig i Abelian AS og Kjetil Pettersen, teknisk utvikler i Abelian AS, som var til stede på møtet. De fortalte at selskapet Vinda næringspark ble opprettet i år, med mål om å utvikle et moderne datasenter på Holtamoen. Selskapet har også mål om å etablere tilhørende næringsvirksomhet og løsninger for lokal varmegjenbruk på stedet. De fortalte at selskapet Vinda næringspark er norskeid, og opplyste om hvilke selskaper som står bak som eiere.
De forklarte også litt om hvilken type datasenter de ønsker å etablere på Holtamoen. Dette er den mest moderne typen datasenter, beregnet for drift av AI. Denne typen datasenter er svært kraftkrevende. Som følge av økende bruk av AI er det stort behov for flere slike datasentre i hele verden nå, og datasenterbransjen er i sterk vekst.
Fordeler for lokalsamfunnet
Selskapet mener at Surnadal er en god lokasjon for et slikt datasenter, av flere grunner, og de er opptatt av å formidle at en slik etablering fører med seg mange fordeler og ringvirkninger for kommunen og for lokalsamfunnet rundt.
På det aktuelle området på Holtamoen er det i dag et grustak. Siden det er tatt ut mye masser på området vil det være mulig å legge datasenteret ned i terrenget, slik at det blir mindre synlig for omgivelsene, og det blir naturlig demping av støy.
Mange nye arbeidsplasser
Gregersen fortalte at selskapet har søkt Statnett om å få bygge datasenter med kapasitet på 200 MW. Det vil i så fall være naturlig å bygge moduler på 50MW om gangen, med byggetid på opptil 1,5 år for hver modul Man ser altså for seg en byggeperiode på opptil 5-6 år, og prosjektet vil anslagsvis kunne sysselsette opp mot 600 personer i denne byggeperioden. Selskapet ser for seg i stor grad å bruke lokale bedrifter som leverandører i byggefasen.
Når man går over i driftsfasen antydes det at det blir behov for omtrent 200 ansatte. Det ble understreket at dette ikke bare dreier seg om arbeidsplasser for høyt utdannede innen teknologi, men et helt spekter av arbeidsplasser. Det vil også bli behov for sikkerhetsvakter, renholdspersonell, kantinepersonell osv. Næringsparken vil også gi økonomiske ringvirkninger til lokalsamfunnet rundt.
For kommunen sin del vil det føre til større skatteinntekter, både i form av inntektsskatt og eiendomsskatt fra næringsparken. Man ser også for seg en mulighet for å etablere annen industri, som kan nyttiggjøre seg av overskuddsvarmen fra datasenteret.
Byggestart i 2028?
Det ble understreket at det er en lang prosess fram til et slikt datasenter kan bli en realitet, blant annet med saksbehandlingen og planprosessen i kommunen, der en lang rekke med temaer må utredes. Statnett og de lokale nettselskapene har også strenge vurderingskriterier for tilknytning til strømnettet, og mange selskaper står i kø for å få tilgang til nok strøm for sin planlagte drift. Selskapet ser for seg at byggefasen tidligst kan starte i 2028, og at man kan komme i gang med drift på en del av anlegget i 2029.
Både kritikk og støtte fra salen
Det ble stilt flere kritiske spørsmål om etablering av datasenter generelt, og vist til tidligere mislykkede planer om etablering av datasentre, konkurser osv. Naturmessige konsekvenser ble også nevnt, samt at datasentre bidrar til høyere strømpriser for alle, støyproblemer osv. Gregersen møtte kritikken med at hvis ikke all dokumentasjon og alle planer er i orden og godkjent, så vil ikke prosjektet få tildelt tilgang på strøm fra Statnett. Han påpekte også at det ikke er lagt opp til at kommunen skal bidra med midler i prosjektet.
Fra salen ble det henvist til at Google bygger mange store dieseldrevne nødaggregater og et enormt diesellager på sitt nye anlegg i Skien, og spørsmålet er da om det vil bli satt opp dieseldrevne nødaggregater ved dette datasenteret også? Pettersen bekreftet at det er nødvendig å ha dieselaggregater og diesellager som nødstrømløsning. Anlegget vil ha batteripakker som holder driften i gang en stund ved strømbrudd, men man må også ha aggregater, i tilfelle det oppstår såpass langvarige strømbrudd at batteriene ikke kan dekke strømbehovet. Det vil antakelig ikke bli så mange dieselaggregater at det dekker behovet for full drift av hele kapasiteten på datasenteret.
Det ble også stilt spørsmål om hvorfor ikke datasentere heller planlegges på industriområdet i Røtet, der det er bedre muligheter for utnytting av overskuddsvarmen fra serverne.
Ole Joar Karlstad Bruset, som er kommunestyrerepresentant, tok ordet fra salen og forklarte at en viktig grunn til at man har valgt dette området i Øvre Surnadal som mulig lokasjon for nye datasentre er nærheten til høgspentnettet. Han påpekte også at industriområdet i Røtet nærmest er fylt opp, og at Surnadal trenger flere industriområder.
Det var også flere i salen som tok ordet og uttrykte at de er positive til prosjektet.
I utgangspunktet positiv til nyetableringer
Ordfører Hugo Pedersen tok ordet helt på slutten av møtet. Han takket for initiativet og understreket at han satte pris på engasjementet i møtet. Ordføreren sa også at Surnadal er en næringsvennlig kommune, og at han i utgangpunktet er positiv når det kommer initiativ til nyetableringer. Han påpekte blant annet at behovet for datasenter er stort og stadig økende, så vi trenger flere datasentre i Norge.
– Det er lov å være kritisk, og det er lov å tenke seg godt om, og vi skal bruke god tid på dette når vi får det til politisk behandling, sa ordføreren.
Mulig å komme med innspill
Arrangørene viste til Vinda næringspark sin nettside, der den som har noe på hjertet angående prosjektet kan komme med innspill, eller melde seg på nyhetsbrev. Presentasjonen fra informasjonsmøtet er også lagt ut på nettsida.