LESERINNLEGG:

Svein Otto Nilsen
Svein Otto Nilsen

Hvorfor nektes syke å ta i bruk nye lovende medisiner?

Helseminister Jan Christian Vestre (Ap)
Hvorfor nektes syke å ta i bruk nye lovende medisiner?

Det er svært beklagelig at sjeldne og alvorlige sykdommer som ALS faller dårlig ut i dagens system. Det må nå etableres et system som kan gi realistiske vurderinger av behandlingstilbudet til enkelte og slik at alvorlige sykdommer lettere kan få godkjent medisiner. Vi er nå kommet til 2026 og da må man forvente at usikkerhet om virkninger av en medisin ikke kan være avgjørende, dersom det ikke foreligger andre behandlingstilbud.

Dagens system er for håpløs slik at nødvendig hjelp til mennesker med sjeldne og alvorlige sykdommer stopper totalt opp. La oss nå komme så langt at når alternativet i praksis er sikker død så bør Helseministeren gjøre sitt ytterste for å stille seg på pasientens side.

Det er sikkert riktig at det kan være usikkerhet knyttet til både effekt og bivirkninger av enkelte behandlinger noe som medfører høy risiko for pasienten, men når det ikke finnes alternativer så bør man i utgangspunktet være positive.

Som fylkespolitiker for Pensjonistpartiet så er jeg bekymret over hvor lang tid det tar fra lovende medisiner blir utviklet til produktet taes i bruk på pasienter her i landet.

Man har de siste årene opplevd en liten revolusjon innen medisinbehandling, og en rekke pasientgrupper som tidligere ikke hadde noe tilbud kan i dag leve lengre og bedre med sin sykdom.

Dette er en utvikling som ser ut til å fortsette, og det er viktig at Norge kan være med på å drive denne utviklingen fremover.

Det er et faktum at man må være offensive i alle deler av utviklingsløpet, fra forskning og utvikling, til kommersialisering og klinisk bruk hos pasientene.

Ofte ønsker man å ta legemidlene i bruk - men usikkerhet knyttet til pris og effekt vil likevel kunne kreve at man gir et betinget nei.

I disse tilfellene mener jeg at det bør komme på plass en midlertidig finansieringsordning, slik at man raskere kan ta medisinene i bruk.

Forskning og behandling må i større grad enn i dag sees samlet, og det bør vurderes ulike modeller som kan bidra til at medisinene kommer raskere til pasienten.

Det er helt nødvendig at myndighetene og industrien går sammen og kommer frem til en løsning som begge parter kan leve med. Så lenge det ikke skjer er det pasientene som betaler den største prisen.

Svein Otto Nilsen
Gruppeleder for Pensjonistpartiet i Trøndelag fylkesting

Powered by Labrador CMS