Alti Forvaltning

Alti og Coop inngår samarbeid på Ålgård
Det er nylig signert avtale mellom Stasjonen Eiendom AS og Alti Forvaltning AS, om at Alti skal ta over forvaltningen av kjøpesenteret på Ålgård, skriver Alti Forvaltning i en pressemelding torsdag.
Stasjonen Eiendom AS eies av Coop Gjesdal SA (67 %) og Coop Norge
Eiendom AS (33 %), og Alti har fra før forvaltningssamarbeid med flere Coop-konstellasjoner.
Kjøpesenteret profileres som Amfi Ålgård pr i dag, og det ligger ved innfartsåren til Ålgård sentrum i Rogaland, ca. 20 km sør for Stavanger.
Det er et familie- og nærsenter, sentralt plassert langs E39 med Norwegian Outlet og Kongeparken i umiddelbar nærhet.
Senteret ligger godt tilgjengelig for de 20 000 bilene som daglig passerer Ålgård og er et attraktivt stoppested for reisende til Sirdal og Sørlandet.
Amfi Ålgård huser 27 leietakere, har et samlet butikkareal på 10 500 kvm, med en årsomsetning totalt på NOK 435 mill. i 2024.
Knut Mjølhus i Stasjonen Eiendom AS uttaler at:
– Endring i forvaltning og profilering kom som en naturlig konsekvens etter forhandling mellom partene. Det ligger ingen dramatikk i skifte av forvalter og partene, både Thon, Alti og Coop, har hatt en ryddig og konstruktiv dialog om skifte. Vi ser frem til samarbeidet med Alti og videreutviklingen av kjøpesenteret. Vi mener at Alti og Stasjonen Eiendom AS som huseier vil være en god match i arbeidet med å videreutvikle senteret.

– Amfi Ålgård er et veldrevet kjøpesenter med sterk lokal posisjon i et attraktivt handelsområde. Vi har over tid etablert et solid fotfeste i Rogaland, og oppdraget på Ålgård styrker porteføljen vår ytterligere i regionen. I samarbeid med Coop Gjesdal og Coop Norge Eiendom ser vi frem til å bygge videre på det solide grunnlaget som er lagt, med mål om å skape vekst, styrke konkurransekraften og legge til rette for en robust og langsiktig utvikling av kjøpesenteret, sier Lars Ove Løseth, adm. dir. i Alti Forvaltning.

Alti Forvaltning AS overtar forvaltningen av senteret fra 1. oktober 2025.
Alti Forvaltning AS har med dette 64 kjøpesentre i sin forvaltningsportefølje.