Mange mennesker samlet på snødekt slette under et utendørs vinterarrangement
Deltakerrekorden for Isfiskekonkurransen på Hostovatnet er på 1174 solgte hull.

Isfiskekonkurransen på Hostovatnet

I år blir isfiskekonkurransen på Hostovatnet 7. mars. Det har blitt tradisjon å arrangere første lørdag i mars.

Publisert

Tidligere var det i mange år på skjærtorsdag, men sein påske var noen ganger ensbetydende med svekka is. I år er isen mer solid enn noen gang i isfiskekonkurransens historie – 80 cm stålis. 

Frivillige i refleksvester sorterer utstyr og donasjoner i et lyst møtelokale.
100 funksjonærer i sving på arrangementsdagen.

De seinere åra foregår alt med base i Hoston Storstue, som har kjøkken, kiosk, toalett og alle fasiliteter. En enorm fordel for arrangøren, sammenligna med den tida det måtte leies kioskvogn, settes opp telt, og alt måtte foregå ute i all slags vær. Og en like stor fordel for deltakere og publikum. Deltakerrekorden er på 1174 solgte hull, og det var vanskelig å unngå køer når ting skjedde på «gammelmåten». Dagens påmelding foregår digitalt, deltakerne slipper å komme tidlig og stå i påmeldingskøer. 

Mennesker i oransje vester står ute på en snødekket vei i vinterlandskap.

Antallet deltakere gjør isfiskekonkurransen til en av Norges største. For nesten 30 år sia dukka idéen om én stor hovedpremie opp. Deltakerantallet ble tredobla fra ett år til det neste, og har etter det økt jevnt og trutt.
I dag er rundt 100 funksjonærer i gang på arrangementsdagen, og i tillegg er mange med på planlegging og forberedelser. Komitéen er i gang allerede før jul. Samla verdi på alle premiene har for lengst passert 100.000 kroner. 

Et av spørsmålene som ofte dukker opp, er når første arrangementsår var. I forbindelse med IL Fjellmanns 90-årsjubileum i 2025, var det naturlig å studere historien. Og det kan nå fastslåes at 1971 var første år. 

IL Fjellmann ønsker alle hjertelig velkommen til Hoston!

Powered by Labrador CMS