Vellykket sesongåpning på Rindal skimuseum

To damer med hodeskaut bak en stor vaskebalje. Ei ser på, mens den andre holder opp ei hvit helsetrøye.
Ifølge gardskjerringa var det to attglømme fra husmannsplassen Stokke som var innleid for å ta klesvasken. Husmannskjerringene Sigrid og Marit hadde koka såpa skjøl, kjøpesåpa på bildet var ikke bra nok. Og klestørken blir nok å henge til tørk under låvegulvet i hele sommer.

Venneforeninga skapte liv på Igltjønnhaugen gård

Tema for skimuseets sesongåpning var "Liv i husa", og med søndagens godvær vart det liv både inne i husa og ute på tunet.

Publisert Sist oppdatert

Rindal skimuseum hadde fått hjelp av venneforeninga til å skape "Liv i husa".  De åpnet alle husa på museet og fylte husa og tunet med liv, slik det kunne ha vært på en storgård i Rindal før slåttonna en sommer i etterkrigstida. Rindal skimuseums venneforening hadde selv rollene som gardsfolket på Igltjønnhaugen gård.

Oversiktsbilde tatt fra låvetrappa mot tunet og gårdshuset. Folk sitter ved bord på gresset, noen i skyggen og noen i sola
Avdelingsleder ved Rindal Skimuseum, Bodil Børset, ønsket velkommen og fortalte at denne dagen hadde Rindal skimuseums venneforening tatt på seg å skape liv i husa. Hun fortalte også om den nye Ole Ellefsæter-samlinga. Samlinga er åpen, men for ekstra interesserte blir det egen temakveld i kulturvøkku. Hun fortalte også om tunmesse, husmøte, familiedag og barnas sommermuseum som foregår ut over sommeren.
Vaskartausa Margret jvasker trappa, mens de to finere damer hviler på benken framfor husa.
Ann, gardskjerringa på Igltjønnhaugen gård har storfint amerikabesøk av fru Ingeborg av Igltjoennhaugen, som nå har vært på ferie så lenge i Rindal at rindalsdialekta er på plass igjen. Vaskartausa Margret jobber på, mens de finere fruer hviler på benken framfor husa.
5 damer i svarte skjørt, hvite bluser, forkle, skaut og hårband på steintrappa ved inngangsdøra.
For å spe på inntekta på Igltjønnhaugen gård hadde gårdskjerringa starta med bevertning i finstøggu. Innleide rindalsfruer som kjøkkenhjelp; Johanne og Margret. Som servitriser; Rannveig, Ragnhild og Signe. Ho med finaste forkleet hadde hatt tjeneste på Britannia i byen, så ho fikk lære de andre servitrisene litt finere etikette.
4 gjester sitter rundt ett bord med hvit duk og skjørt kaffeservise. i utkanten av bordet sitter to fruer.
Gardskjerringa passa på å sende de fineste museumsgjestene inn i det finaste kammerset, der amerikagjesten holdt hus.
ser ei hand som forsyner seg fra et fat fylt med hyllkak brettet i to. Dame i hvite bluse, forkle og skaut holder fatet.
Servitrise Signe serverer hyllkak.
Mann i hvit bestefarskjorte og vest, høfser på seg vadmelsboksa. To damer sitter i hver sin gyngestol med håndarbeid.
Odelsguten, Johan, får endelig på seg broka. Han skal ut og sjå til drengene som skal begynne på hesjene denne dagen. Dagny er svigermor til odelsguten. Svigermor vart med dattera til garden som ei forutsetning for giftermålet. Inger er svigermors søster, som bare bor på garden i påvente av aldershjemsplass.
Vinduskarm med utsikt til Heggemsfjøset på andre sida av tunet. I karmen står to fine røde geraniumer og flasker med bl.a. brandy og nafta, brylcrem og globoid.
Gardkjerringa på Igltjønnhaugen gård hadde ikke store trua på odelsguten sin. Kjerring hadde han skaffa seg, men ingen arving og likte best å kvile i skuvsenga på dagligstøggu. I vinduskarmen kan det innimellom geraniumen, skimtes som han best likte å fordrive tida si med. Arbeidskar var odelsguten ikke. Gardskjerringa var også motvillig til å gi fra seg ansvaret. Som ho sa: "E har bokta og bægge endan, og siste ordet."
dame med kjole og skaut skjenker kaffe fra kaffekjele til mann med lommetørkle på hodet.
Kjøkkentausa Sidsel, som forøvrig helst trakterer symaskina, serverer kaffe og klappaskalle til odelsguten Johan og drengene Arvid og Inge.
5 nevnte damer i forgrunnen under rogneblader, kan skimte folk på tunet, stabbur og våningshus i bakgrunnen.
Marit og Sigrid tar pause i klesvasken og får kaffe og klappaskalle av kjøkkentausene Margit og Sidsel, og av nykona Kari.
4 damer sitter ved hvitdukdekket rundbord med kaffe og hyllkak.
Da ordfører Mildrid kom til gards, tok gardskjerringa Ann umiddelbart ansvar og geleidet damen inn til amerikabesøket Fru Ingeborg og hennes selskapsdame Ragnhild.
tre sommerkledde museumsgjester sitter ved cafe-bord på gresset. Låve og tjønn i bakgrunnen.
På tunet på Igltjønnhaugen gård var det satt ut bord og stoler til gjestene. Igltjønna i bakgrunnen.
mann i lusekofte med trekkspill sitter på stabburstrappa og spiller mann står like ved og hugger ved.
Spellemann Helge skapte trivsel og etterhvert dans på tunet, mens ved-drengen Oddvin knapt hadde tid til å ta pause i vedhugginga.
5 gutter i fjorskjellige aldre rundt et halvferdig leke-laftesett.
Laftesettet ble populært, det kan også bygges med når museet arrangerer barnas sommermuseum hver torsdag i sommer.
Tre gutter inne i lekelaftehus.
Laftehuset måtte også testes innvendig.
gruppebilde på låvebrua avca 20 damer og herrer utkledd i etterkrigsklær.
God stemning når Rindal Skimuseums venneforening samles. De kan være stolte av vel gjennomført onn med sesongåpning.
Powered by Labrador CMS