LESERINNLEGG:
Lengre skoledager gir ikke bedre resultat!
KrF vil ha en skole med mer lek for de yngste, mer læring for alle og mer tid, tillit og lønn til lærerne!
Norsk barn har fått nesten to år mer skole siden 1990, uten å lære mer. Dette koster og går utover kvaliteten. Lærerne tjener dårligst i Norden og har på barnetrinnet Nordens lengste undervisningstid. OECD sier noe svært viktig med tanke på å lykkes med å nå skolens mange målsettinger og ikke minst gi elevene et godt og relevant undervisningstilbud: Det er kvalitet – ikke antall timer som avgjør læring. Dette må vi lytte til!
Det blir derfor helt feil når Høyre foreslår «lengre skoledager for de yngste». Høyre har tydeligvis ikke fanget opp budskapet fra OECD eller fra de som i dag jobber i norsk skole. I løpet av de siste 20 årene har norske barn fått to år lengre skolegang uten at noen kan vise til økt læringsutbytte.
Norges naboland Finland klarer seg med 23 færre uketimer i grunnskolen, men oppnår et høyere læringsutbytte, ifølge internasjonale undersøkelser. Det samme med Estland som oppnår de beste PISA-resultatene i Europa, og som er sterkt inspirert av den finske skolen med om lag samme timetall. OECD sin utdanningsdirektør slår også fast følgende: Læring avhenger ikke av kvantitet i form av lange skoledager, men kvalitet i form av læringsopplevelsen.
KrF vil starte med en trygg og lekebasert førskoleklasse, der barna får tid til å utvikle seg gjennom lek og utforsking før de møter den mer strukturerte undervisningen. For at alle elever skal lykkes, vil vi prioritere tidlig innsats fra 1. til 4. trinn. Alle barn skal få god oppfølging, slik at ingen heng etter. KrF ønsker et nasjonalt mobilforbud på alle skoler og økt satsing på trykte lærerbøker. For KrF er det og viktig å øke andelen praktiske opplæringstiltak og ikke minst redusere testregimet og administrativt arbeid, så lærerne får tid til å fokusere på det som betyr mest: å undervise og se hver enkelt elev.
I tillegg kommer kampen mot mobbing. KrF har fått gjennomslag for mobbeombud i hvert fylke, og vi jobber for nulltoleranse mot mobbing, både i skolen og på nett. KrF vil skapa en skole der barna ikke bare lærer fag, men også får utvikle gode verdier og ferdigheter for fremtiden.
Helge Kjøll jr.
Stortingskandidat KrF Møre og Romsdal
Les flere politiske innlegg her:
-
Godkjente årsmelding og regnskap med mindreforbruk på 9,5 millioner
Torsdag var det kommunestyremøte i Rindal, med budsjettkonferanse, årsmelding og regnskap for 2025 og flere andre saker på agendan.
-
Årsprognosen er lik budsjettet etter første tertial
Tysdag hadde formannskapet i Surnadal møte. Sakslista var lang, men sakene var ikkje blant dei mest tidkrevjande denne gongen. Fleire økonomisaker sto på agendaen, og økonomisjefen konstaterte at den samla årsprognosen på drift så langt i år er lik budsjettet.
-
Ligg problemet i HMR – eller i rammene føretaket har fått?
Ordførarane og fylkesordføraren i Møre og Romsdal går no samla ut med eit opprop til Helse Midt-Norge og helseministeren, skriv dei i ei pressemelding tysdag.
-
Senterpartiet sikrer flertall for å styrke fergeavløsningsordningen
– Dette er et viktig gjennomslag for kystsamfunn, øykommuner og fylker som ønsker å bygge framtidens samferdselsløsninger, sier Geir Inge Lien.
-
Kulturplan utan kyrkja? Det ville vore historielaust!
-
Ein seier for kysten!