Hyldbakk-bysten ble funnet i en campingvogn
- Flere personer har vært med på det, sier politiet
Mysteriet med den forsvunne bysten i Surnadal ble raskt oppklart. Politiet opplyser at flere personer har vært med på å fjerne bysten, og at det ikke er gjort i vinnings hensikt.
Søndag ble bysten av Hans Hyldbakk, som har stått foran kommunehuset i Surnadal, meldt stjålet. Politiet rykket ut, og slo fast at bysten var kuttet løs fra sokkelen med vinkelsliper. Politiet fikk raskt inn tips fra publikum. Det resulterte i at bysten ble gjenfunnet etter kort tid, i en campingvogn i Surnadal. Personen som disponerer campingvogna, en mann i 20-åra, har allerede vært inne til avhør, og har tilstått å stå bak hendelsen. Det er flere personer som har vært med på å fjerne bysten, opplyser politiet i Surnadal til Trollheimsporten.
Politiet kan ikke si så mye om motivet for å fjerne bysten, annet enn at det fremstår som en korttenkt handling. Det er heller ikke utført i vinnings hensikt, sier politiet.
--
Det hører med til historien at formannskapet i Surnadal i forrige uke vedtok å fjerne bysten av Hyldbakk fra sokkelen, og sette den på lager.