Norsk kvalitetsmat AS
Stor suksess i NM i Sjømat
I perioden 9. - 12. februar gikk NM i Sjømat av stabelen i Trondheim. Her deltok Norsk kvalitetsmat AS sammen med over 20 andre næringsmiddelbedrifter i kampen om å få kåret Norges beste sjømatprodukter i ulike kategorier, og Surnadalsbedriften kom hjem med fire NM-medaljer.
Trollheimsporten besøker den lokale sjømatbedriften en dag i slutten av februar. Det å drive moderne næringsmiddelproduksjon er ensbetydende med adgangskontroll og strenge hygienekrav. Her kommer man ikke inn uten avtale, og det registreres hvem som kommer og når man går.
NM-gull til en klassisker - og til et nyutviklet produkt
Vi møter daglig leder Ivar Næss og produksjonsleder Gudbjørn Moen. På hyllene i bedriftens møterom står synlige bevis på en rekke utmerkelser, også flere fra tidligere NM i sjømat. Det er Sjømatbedriftene som står bak denne norgesmester-kåringen, og forrige NM i sjømat ble arrangert i 2023.
Norsk kvalitetsmat deltok i tre produktkategorier for industribedrifter i NM, og tok medaljer i alle disse tre kategoriene.
Bedriftens hysekaker tok gull i klassen for fiskekaker/industriprodukt. Hysekakene er en klassiker som bedriften har produsert for Coop i mange år. De selges i ferskvaredisk hos Mega. I den samme klassen fikk bedriften også bronse for fiskekaker med steinbit og hvitløk, som de også produserer for Coop. I tillegg fikk de gullmedalje i klassen osteburger/industri for «Fiskemannens fiskeburger Ost & Pepper, en nyutviklet osteburger som kommer i butikkene i mai. I klassen fiskeburger/industri fikk Surnadalsbedriften sølvmedaje for "Coop skreiburger", en sesongvare som produseres i skreisesongen.
Utdelingen av utmerkelsene fra årets NM i sjømat skjer på Norway Seafood Festival i Trondheim om en måneds tid.
– Dette er lagarbeid!
Ivar Næss og Gudbjørn Moen forteller at de setter utrolig stor pris på utmerkelsene fra fagdommerne i årets NM. Det betyr mye for bedriften at produktene deres blir verdsatt. Moen påpeker at det likevel er forbrukerne som er de viktigste dommerne, det er de som sitter med fasiten. Næss legger til at bakgrunnen og motivasjonen i denne jobben er å lage god mat som de selv kan være stolte av, og som folk ønsker å kjøpe, igjen og igjen.
Næss understreker at utvikling av gode produkter er lagarbeid, der alle de dyktige kollegene i bedriften bidrar. Produktutvikling er en kontinuerlig prosess. Noen produkter holder stand i år etter år, mens det også tilføres noe nytt hvert eneste år. Når nye produkter utvikles og tas inn i produksjonen, så må noe annet ut av sortimentet, og slik fornyer bedriften seg stadig.
Det produseres rundt 30 ulike sjømatprodukter på fabrikken i Surnadal, og i år håper de å komme opp i en produksjon på omtrent 1500 tonn, forteller Næss.
Produserer for Coop og Norgesgruppen
Norsk Kvalitetsmat er ikke et veldig synlig varemerke. I dagens dagligvaremarked er det en stor andel av kjedeprodukter, altså produkter som produseres som dagligvarekjedenes egne merkevarer. Det aller meste av Norsk kvalitetsmat sine produkter produseres derfor under merkevaren Coop, eller Norgesgruppens Fiskemannen, og her er de landsdekkende. På disse varene er produksjonsbedriftens navn bare oppgitt på innholdsetiketten på baksiden. Norsk Kvalitetsmat leverer også fiskekaker til ferskvaredisken i Mega-butikker. Bedriften leverer noen få produkter med egen merkevare, som selges hos Extra og Bunnpris, men dette utgjør mindre enn én prosent av bedriftens omsetning.
Norsk kvalitetsmat produserer absolutt størst volum av fiskekaker og fiskeburgere, mens scampi er det enkeltproduktet som står for størst del av omsetningen.
Betydelig vekst fra oppstarten
Ivar Næss forteller at han startet fiskematbedriften sammen med sin far, Rolf Næss, på Surnadalsøra i 1997. Den gangen var de bare to ansatte. I 2002 kjøpte de det nedlagte meieriet i Rindal, og drev bedriften der i noen år, før de flytta inn i dagens lokaler på Røtet i Surnadal i 2015. Den gangen hadde bedriften 6-7 ansatte. I 2019 ble det bygget på en egen skalldyravdeling. Nå er bedriften oppe i over 20 ansatte, og det jobbes ofte skift, dag og kveld.
Fiskekaker i store mengder
Inne i produksjonslokalene blir det laget enorme mengder fiskekaker, eller fiskeburgere, på en dag. Her jobber linjeleder Mihai Mihalache, som også er sentral i utviklingen av nye produkter i bedriften.
Denne dagen produseres det fiskekaker. Når fiskekakene er ferdig stekt, og har fått riktig farge, ettervarmes de på en bestemt kjernetemperatur i en viss periode, før de går inn i en kjøletunnel for rask avkjøling. Denne prosessen sikrer best mulig holdbarhet på produktet. Når fiskekakene er ferdig avkjølt sendes de rett inn i pakkeavdelingen og pakkes.
Bedriften har et fryselager med fisk, som stort sett er pakket i blokker. Dette er nødvendig for å ha stabil tilgang på råvarer. Det er ikke mulig å få jevn tilgang på fersk fisk etter behov året rund, forklarer produksjonslederen. Fiskeblokkene tas ut av fryselageret dagen før de skal brukes i produksjonen, slik at de tines.
Stor omsetning av skalldyr
Bedriftens skalldyravdeling er helt adskilt fra fiskeavdelingen, siden fisk og skalldyr har ulike allergener. Her pakkes scampi i store mengder, og noen ganger reker. Disse produktene kommer langveis fra. Rekene er fisket i Argentina, mens scampien kommer fra oppdrett i Vietnam.
Scampien tas frossen ut av lageret og tines ganske raskt, før den legges i store kar med saltlake. Senere tømmes den saltlagte scampien over i en maskin som porsjonerer den ut i forbrukerpakninger. Så sendes den på samlebånd inn til en egen pakkeavdeling.
Stort fokus på hygiene
Produksjonslederen forteller at hygiene og renhold har utrolig stort fokus i bedriften, slik det også er krav om i næringsmiddelbedrifter. En stor del av arbeidstida på en produksjonsdag går med til renhold. Det er også svært omfattende dokumentasjonskrav til alt som foregår i bedriften, og også når det gjelder råvarene de bruker.
Norsk kvalitetsmat sender ut ferdigproduserte varer til dagligvarekjedene fire dager i uka, fra mandag til torsdag. Logistikken i dagligvarebransjen fungerer slik at alle ferdigproduserte varer sendes via Trondheim til dagligvarekjedenes hovedlager på Gardermoen. Derfra sendes det ut til hele landet, også tilbake til Surnadal, og butikkene der.