To personer ved sagbruk i åpen trekonstruksjon omgitt av snø
Rakel Bjerkås og Roger Bjerkås er klare for å ta imot enda flere bestillinger på materialer.

Nytt sagbruk i Bjorøya - klart for oppdrag

Bjorøya gårdsbruk AS i Rindal har investert i nytt sagbruk, og har økt kapasiteten betydelig på skjæring av tømmer. Drifta er allerede i gang, og bedriften er klar for å ta på seg enda flere oppdrag og bestillinger på materialer.

Publisert

Håndverksbedriften Bjorøya Gårdsbruk AS tilbyr håndlagde produkter og spesialtilpasninger for kunder. 

På bedriftens hjemmeside opplyser de at de lager det meste ved bruk av stavlaft og i villmark stil, og at alle varianter kan lages etter ønsker. Alle produkter bygges med materialer fra egen sag, tømmer hentes fra egen skog og suppleres med kjøp av tømmer lokalt. De bygger gapahuker, anneks, postkassestativ, hus til avfallsdunker, lekehus til hagen, utemøbler, interiørdesign i tre, og mye mer. 

Automatisert sagbruk kutter tømmerstokker i åpen trekonstruksjon om vinteren
Roger bak spakene på den nye saka.

Under tak

Den nye saga er mye mer effektiv og har betydelig bedre bedre presisjon enn det tidligere sagbruket i Bjorøya, forteller Roger Andre Bjerkås, som jobber i bedriften. Sagbruket har en kapasitet på mellom to og to og en halv kubikk tømmer i timen.

Uferdig trebygg i snø med traktor synlig gjennom den åpne konstruksjonen
Saghus under oppføring.

Saghuset er under oppføring, så saga har kommet under tak. Drifta av det nye sagbruket er allerede er i full gang, så nå er de klare til å ta på seg enda mer skjæring av tømmer for kunder i hele landet.

Bjorøya gårdsbruk AS har med seg stiftelsen Lokalt Løft på eiersida. Roger forteller at Lokalt Løft har bidratt med nyttig rådgiving og god støtte i oppstartsfasen. 

Utvider staben

Bedriften i Bjorøya har vært i drift i litt over ett år, og har sysselsatt mellom ett og to årsverk. Nylig ble Rogers søster Rakel ansatt i bedriften, så nå blir de to heltidsansatte framover, forteller han. 

Et par ekstra hender kommer godt med, for det nok å gjøre. Bedriften har bestillinger nok til å holde dem med arbeid til langt utpå sommeren, forteller Roger. Han er fornøyd med å holde det innen familien, inntil videre, men utelukker ikke at drifta kan utvides med flere ansatte etter hvert.

Drømmer om å bygge gapahuk til Kongen

Bedriften har levert mange gapahuker allerede, og Roger forteller at det største målet er å få bygge en gapahuk til Kongen når/hvis han kommer på besøk til Rindal. 

– Bedre reklame kan man neppe få, smiler han.

Powered by Labrador CMS