Trollheimspodden:
Elin med juleminner fra oppveksten på Åsen
Elin Kvande Ranes var bare to år da hun sammen med foreldrene flyttet rundt en halvannen kilometer til Åsen på Eidet i Surnadal. I dagens episode av Trollheimspodden får vi høre om oppveksten på gården sammen med familien, venner og forpakterne, og det å vokse opp med et museum rett utenfor døra.
Det er mange som har bodd på museet i Surnadal, mest fordi det tidligere har vært aldershjem der. Elin og foreldrene leide Røssmo-huset av kommunen etter den tid, og til Elin var 18 år.
Hun minnes at det var så mange dører med egne ringeklokker i huset, noe som gjorde at det var veldig morsomt å leke i for en jentunge på 70-tallet.
Elin forteller om en gledelig jul og en innholdrik barndom med mange fine minner sammen med familien, og om godt naboskap og vennskap i en tid hvor alle hadde bedre tid til hverandre. Vi får høre om lek både ute og inne, om den gavmilde melkekjøreren og om livet i fjøset sammen med de snille forpakterne.
På det øverste bildet ser vi Elin ved inngangen sin nå før jul, ved siden av et julepyntet melkespann fra Åsen.
Hør podkasten her: