Trollheimspodden:

Dame i nisselue og briller sitter på en kurvstol med et melkespann ved siden av henne.

Elin med juleminner fra oppveksten på Åsen

Elin Kvande Ranes var bare to år da hun sammen med foreldrene flyttet rundt en halvannen kilometer til Åsen på Eidet i Surnadal. I dagens episode av Trollheimspodden får vi høre om oppveksten på gården sammen med familien, venner og forpakterne, og det å vokse opp med et museum rett utenfor døra.

Publisert Sist oppdatert

Det er mange som har bodd på museet i Surnadal, mest fordi det tidligere har vært aldershjem der. Elin og foreldrene leide Røssmo-huset av kommunen etter den tid, og til Elin var 18 år.

Hun minnes at det var så mange dører med egne ringeklokker i huset, noe som gjorde at det var veldig morsomt å leke i for en jentunge på 70-tallet.

Elin forteller om en gledelig jul og en innholdrik barndom med mange fine minner sammen med familien, og om godt naboskap og vennskap i en tid hvor alle hadde bedre tid til hverandre. Vi får høre om lek både ute og inne, om den gavmilde melkekjøreren og om livet i fjøset sammen med de snille forpakterne.

På det øverste bildet ser vi Elin ved inngangen sin nå før jul, ved siden av et julepyntet melkespann fra Åsen.

Hør podkasten her:

Fin plass å vokse opp på. Røssmohuset som Elin bodde i til venstre. Det røde huset vi ser er gammelskulen på Eidet som hun nevner i podkasten. På 17. mai for to år siden var det snø på Skarfjellet bak Åsen. Vakkert tun med flagget til topps.
En vei, noen gamle hus, trær, fjell og solnedgang på himmelen. Skyer og sne.
Museet fra Østbødalsvegen siste november for to år siden. Røssmohuset er det nærmeste av de orange husene.
To gamle bygninger, trær, fjell og solnedgang på himmelen. Skyer og sne.
Det er mange vakre, gamle bygninger på museet, og man kan se flotte solnedganger fra åsen.
Gamle bygninger av tre, langbord med benker og juletre med lysende pærer. Det er snødekt på bakken, bord og benker og ser også at nærmeste tak er snødekt. Det er et torvtak. Litt sne overalt.
Juletre på Åsen bygdemuseum med nissen som kikker ut av vinduet første desember i år.
Powered by Labrador CMS