Ordfører Hugo Pedersen besøkte mandag førsteklassingene ved Surnadal Barne- og ungdomsskole.

43 nye førsteklassinger på SUBUS

Ordfører Hugo Pedersen ønsket de nye førsteklassingene på SUBUS velkommen og fikk mange gode spørsmål.

Publisert

Mandag var første skoledag for 43 spente førsteklassinger ved Surnadal Barne- og ungdomsskole. Elevene ble etter oppmøte delt inn i tre klasser. 1A, 1B og 1C, med henholdsvis 14, 14 og 15 elever i hver klasse.

Som alle andre førsteklassinger i Surnadal, fikk også førsteklassingene på SUBUS  besøk av ordfører Hugo Pedersen på første skoledag. Ordføreren har selv et barnebarn som startet i førsteklasse i Rindal på mandag.

– Jeg ønsker at dere får et kjempefint skoleår og at dere skal ha det bra på skolen, sa Pedersen til førsteklassingene. 

– Ta vare på hverandre.

Pedersen sier at han synes det er viktig å barna vet hva en ordfører og hva et kommunestyre er, og besøker derfor alle barneskolene første skoledag.

Elevene i 1B lytter oppmerksomt til ordføreren

Mangfoldige feriesysler

I tillegg til å fortelle om hva ordføreren gjør og hva ordførerkjedet symboliserer ville Pedersen gjerne at førsteklassingene skulle fortelle hva de hadde gjort i ferien. Og de var ikke tunge å be, da kom det frem feriemål som Hellesylt og cruiseskipene der, Tromsø, Steinkjer, Larvik, Hunderfossen og Lilleputthammer, dyreparken i Kristiansand, Savalen og Sverige. Bading hadde det også vært, både i sjøen og ferskvann. Mange hadde også besøkt Orklandbadet i løpet av sommeren. Det var også flere som hadde brukt sommeren til å spille fotball eller fiske. Elg og rådyr var det også noen som hadde sett.

Siste klasse som fikk besøk på mandag var klasse 1 C

– Er du sjefen for hele Norge ?

Pedersen tok også gjerne imot spørsmål fra elevene. Noen lurte på om ordføreren i Surnadal er sjefen for hele Norge, eller om om han holdt til på brannstasjonen. Hvorfor han hadde ordførerkjede og hvem som kunne bruke det, hvorfor det bare kunne være en ordfører, hvor han kom fra og hvor han bodde.

På SUBUS var de rimelig enige om at ordføreren var en plass mellom og femti og "sjutti" år.

Ordfører med ordførerkjede ser på en tegning i en bok med tre elever ved et bord i et klasserom med plakater på veggen.
Elevene viste ivrig frem tegningene sine til ordføreren.

Ordføreren oppfordret også førsteklassingene til å skrive brev med spørsmål eller sende tegninger til ordførerkontoret. 

Også til elevene på SUBUS fremhevet ordføreren viktigheten av å være forsiktige i trafikken og bruke refleks i høstmørket. 

Powered by Labrador CMS