En gruppe personer står under et hvitt telt foran en rød låve på en gårdsplass.
Åpent fjøs i strålende vær på Rindalsgjerdet. Flere representanter fra arrangøren Lifland, sammen med Rune Fosseide og representanter fra Nortura, Tine, Geno og Røv Mølle.

Åpent fjøs med Lifland på Rindalsgjerdet

Torsdag arrangerte Lifland åpent fjøs hos Rune Fosseide i Rindal. Konseptet kaller de "fremtidens melkebonde", og flere landbruksaktører var representert.

Publisert Sist oppdatert

Arrangementet var opprinnelig planlagt tidligere på våren, men det måtte utsettes, og nå er våronna i gang. Selv om dette er ei travel tid for bøndene, så var det mange som kom innom for å se på melkeroboten, slå av en prat og utveksle erfaringer. 

Åpent for alle interesserte

På arrangementet i Rindal var det også med representanter fra Røv Mølle, Nortura, Tine og Geno. Nortura grillet pølser og serverte pølser med brød, Tine ga ut smaksprøver, og Lifland serverte bløtkake, brus og kaffe.

En rektangulær kake pyntet med blomster, sommerfugler og håndskrevet tekst på et brett.
God bløtkake...

Det var annonsert at arrangementet var åpent for alle som er nysgjerrige på løsninger for effektiv drift, god dyrevelferd og en mer oversiktlig arbeidshverdag i fjøset. Bøndene som møtte opp fikk mulighet til å stille spørsmål og diskutere løsninger som passer den enkelte sin drift.

En ny hverdag med melkerobot

Rune Fosseide forteller at han er veldig fornøyd med melkeroboten. Fjøset på Rindalsgjerdet er bygget i 2008. Det er romslig og fungerer godt, forteller han. Tidligere var det melkegrav i fjøset, men i november i fjor fikk han bygd det om til melkerobot, og valget falt på roboten til GEA. 

Hverdagen ble helt annerledes med melkerobot, sier han. Arbeidstida ble mer fleksibel, og det er enklere å få kabalen til å gå opp med familieliv og alt annet. 

Han og kona Ingunn Løset forpaktet Rindalsgjerdet fra 2023 og kjøpte gården i fjor.

To menn går på en grusvei ved åpne jorder under blå himmel, med flere personer i bakgrunnen.
Ivar Myklegard overrakte blomster fra Rindal produsentlag til Rune Fosseide.

Egner seg godt i ombygde fjøs

Lifland Agri AS, som står bak dette arrangementet, er leverandør av utstyr og teknologi til melkeproduksjon og landbruk. Lifland er et islandsk selskap, som ble etablert i Norge i 2021. Selskapet er blant annet hovedimportør og forhandler av GEA melkeroboter, og de forhandler alt av I-mek til landbruket i Norge. GEA er et tysk selskap, og merket er velkjent i mange land.  

Flere personer i et melkefjøs med utstyr og en grønn melkerobot.
Mona Autsvik fra Lifland var fornøyd med oppmøtet i ei travel tid for bøndene.

Mona Austvik er ganske nyansatt salgsrådgiver hos Lifland i vårt distrikt. Hun er fornøyd med oppmøtet, tatt i betraktning at våronna er i gang, og registrerer at det er flere som har reist ganske langt for å få med seg dette.

Austvik forklarer at GEA melkerobot egner seg godt i både nye om ombygde fjøs. Den har ekstra mange fordeler ved installering i eksisterende fjøs, siden den er liten og kompakt og går inn gjennom vanlige fjøsdører. 

GEA-maskin i et fjøs med metallrør, tanker og annet produksjonsutstyr.
GEA melkerobot er liten og kompakt og går inn gjennom vanlige fjøsdører.

Løsdriftskravet trer i kraft i 2034, og da må alle melkebruk ha lagt om til løsdrift. Da er det viktig å se på muligheter for ombygging, om man har et båsfjøs i bygningsmessig god stand.

Austvik understreker også at Lifland har bygget opp et godt team med servicepersonell, og at det er helt grunnleggende å kunne tilby trygg og effektiv service på melkeroboter.

Flere personer står samlet i et fjøs.
Mange interesserte kom for å se melkeroboten i drift.
Kyr står i et fjøs ved fôrbrettet, med melkerobot synlig til høyre.
Rolige kyr. Melkeroboten til høyre i bildet.
Powered by Labrador CMS