Møre og Romsdal Bondelag:

Mann står og snakker foran rød dør og nødutgangsskilt i tømmerbygning
Olav Håkon Ulfsnes, fylkesleder i Møreog Romsdal Bondelag

Det er nå det gjelder – inntektsgapet må tettes!

Staten har lagt fram et tilbud på 3,2 milliarder kroner, mot jordbrukets krav på 4,2 milliarder. - Dette tilbudet er ikke godt nok for å tette inntektsgapet mellom bønder og andre grupper i samfunnet. Spesielt for bøndene med lavest inntekt er det for svakt, sier fylkesleder i Møre og Romsdal Bondelag Olav Håkon Ulfsnes.

Publisert

For en drøy uke siden sendte bondeorganisasjonene sitt krav til regjeringen for årets jordbruksoppgjør. I dag fikk de presentert statens tilbud. Én milliard kroner skiller krav og tilbud.

- Vi kan ikke akseptere at bønder fortsatt skal tjene mindre enn andre folk, særlig ikke i en urolig tid der vi har behov for økt matproduksjon, sier Ulfsnes.

Det er spesielt mangelen på et solid inntektsløft for sau- og ammekubønder som uroer fylkeslederen. Dette skriver Møre og Romsdal Bondelag i en pressemelding.

Utålmodig fylkesleder

Det er regjeringen sjøl som har mål om at norske bønder skal være jamnstilt med andre sammenlignbare grupper i samfunnet i løpet av 2027. Stortinget har også vedtatt at vi skal øke norsk sjølforsyningsgrad til 50 %. Ulfsnes mener statens tilbud svikter på begge punkter.

- Jeg stiller spørsmålstegn ved regjeringens manglende vilje til å løfte de produksjonene som ligger lavest i inntekt. Det høres ikke ut som Arbeiderparti-politikk, sier Ulfsnes.

- Når regjeringen sjøl lover at inntektsgapet skal være tettet i 2027 forventer vi at de legger de nødvendige pengene på bordet, fortsetter han.

Vil slå negativt ut for Møre og Romsdal

I Møre og Romsdal brukes over 90 % av jordbruksarealene til grasproduksjon. I tillegg kommer beiting i utmark.

- Dersom vi skal styrke matproduksjonen i Møre og Romsdal må inntekta til sau- og ammekubønder styrkes. Det er de produksjonene som ligger aller lavest inntektsmessig. Næringene er dessuten basert på norske ressurser. En styrking av dem vil styrke matberedskapen i fylket, sier Ulfsnes.

Han minner om at norsk landbruk er vår første forsvarslinje.

Viktig gjennomslag etter mangeårig kamp

Ulfsnes er veldig positiv til at staten i sitt tilbud vil fjerne all samordning av avløserrefusjon og andre inntekter ved fødsel og svangerskap.

- Det var Møre og Romsdal Bondelag som i sin tid løftet denne saken, og vi har i mange år kjempet hardt for å få fjernet samordningen, sier en fornøyd fylkesleder.

Samordning innebærer at deltidsbønder får avkortet tilskuddet til blant annet avløser under foreldrepermisjon. Det har ført til at en del bønder har måttet betale for avløser av egen lomme eller gå på jobb med baby.

- Det er viktig for rekrutteringen til landbruket at bønder har de samme velferdsordningene som vanlige folk. Det er veldig bra at regjeringen viser vilje til å videreutvikle velferdsordningene, sier Ulfsnes.

Klar for forhandlinger

Fylkeslederen er ikke utelukkende negativ til statens tilbud og har tro på at resultatet kan bli enda bedre etter forhandlinger.

- Nå skal vi lese tilbudsdokumentet nøye. Det er mye som står på spill i årets oppgjør. Det er nå det gjelder – inntektsgapet må tettes, avslutter han.

Powered by Labrador CMS