Fjellandskap med blomstereng, trær, en katt og en liten figur på en trestubbe.
Settemsdalen.

God morgen 22. mai

God fredag morgen! På 22. mai er det Bjørnevok. Bjørnen går ut av hiet, og er ute i skogen fra nå av. Og vi gratulerer Henning og Henny, som har navnedag.

Vi oppfordrer alle leserne våre til å tagge bildene sine med #trollheimsporten på Instagram, eventuelt sende dem på mail til vakt@trollheimsporten.no.

I Aftenposten 22. mai 1915 kunne man lese at "Bastøgutterne gjør oprør. Meget alvorlige optøier, ledsa­get af brandstiftelse, har idag fundet sted paa Bastø skolehjem. 3 konstabler reiste strax over, men de kunde intet gjøre, da gutterne bevæbnet med lange knive og stene gik angrebsvis tilverks. Ca. 30 gut­ter – eller halvdelen af belæg­get – deltog i optøierne. Imid­lertid hadde politikammeret ved at erfare situationens alvor rekvireret militærhjelp. Da de kom frem, var allerede udhus­bygningen i fuld brand. De 140 militære sammen med politiet gik saa mandgar for at faa ind­fanget gutterne. Det lykkedes ogsaa med alle paa en nær."

Bastøy utenfor Horten var 1900 - 1953 «særlig skolehjem for forsømte gutter». I dag er det fengsel. Filmen Kongen av Bastøy fra 2010 skildrer opprøret.

Noen historiske hendelser på denne dato:

1809 – Napoleon ble beseiret av Østerrike ved Aspern utenfor Wien. Dette var hans første virkelig sviende nederlag på det europeiske kontinentet.

1902 – Stortinget vedtar Almindelig borgerlig Straffelov.

1972 – Ceylon godkjente en ny grunnlov, skiftet navn til Sri Lanka.

1985 – Tyholttårnet ble åpnet.

1992 – Bosnia-Hercegovina, Kroatia og Slovenia ble medlemmer av FN.

Jemen feirer sin nasjonaldag i dag, og 22. mai markeres også Internasjonal dag for biologisk mangfold - en FN-dag for det biologiske mangfoldet. Formålet er å øke kjennskapen til og bevisstheten om saker knyttet til biologisk mangfold.

Powered by Labrador CMS