Et landskapbilde i snø og mørke. Flere gårder med lys ute og inne.
God Jul alle sammen!

God morgen 1. juledag

Riktig god julemorgen til alle lesere av Trollheimsporten!
Uansett hvordan du feirer julen i år, håper vi du får en fin dag.

I dag er det 1. juledag. 25. desember er kristen fest for Jesu fødsel og festdag for den hellige Anastasia i vestkirken, og er den viktigste merkedagen i året.

Ingen har navnedag den 25. desember.

Noen historiske hendelser på denne dato:

1932 - Et jordskjelv som målte 7,6 på Richters skala tar livet av ca. 70 000 mennesker i Gansu i Kina.

1941 - Andre verdenskrig: Hongkong overgir seg til japanerne.

1973 - Tråleren "Ian Fleming" renner på land på Havøygavlen i Finnmark. Tre omkommer.

1974 - Syklonen "Tracy" rammer den australske byen Darwin. 65 ble drept, 16 ble aldri gjenfunnet og tusenvis ble gjort hjemløse.

1989 - Tidligere diktator i Romania, Nicolae Ceausescu, blir dømt til døden og henrettet.

1991 - Mikhail Gorbatsjov går av som president i Sovjetunionen (og unionen oppløses neste dag)

2003 - ESAs romsonde Mars Express går inn i bane rundt Mars.

2016 - Et russisk fly med 93 personer om bord, inkludert 64 musikere i Aleksandrov-ensemblet, styrtet i Svartehavet.

2021 – James Webb-teleskopet skytes oppfra Centre Spatial Guyanais i Fransk Guyana med Ariane 5-raketten.

Kilde: Wikipedia

--

Vil du hjelpe oss med nye bilder i vår "god morgen"-hilsen? Vi trenger flere bilder for å få lagt inn noe nytt hver dag. Det er ikke alltid så lett å finne bildene som er tagget med #trollheimsporten, så vi håper at enda flere vil bruke emneknaggen vår. Takk til alle som deler bilder med oss!

Powered by Labrador CMS